7 rzeczy których nie powinieneś wymagać od innych

Każdy z nas z pewnością miał w życiu okres, w którym doświadczył dużych lub mniejszych rozczarowań, zazwyczaj najbardziej dotykany jest obszar relacji z innymi ludźmi. Mamy wiele oczekiwań wobec innych, jeśli nie dzieje się tak jak sobie to zaplanowaliśmy irytujemy się a tymczasem powinniśmy zacząć od siebie i pomyśleć czy to czego chcemy od innych jest nam w ogóle potrzebne.

 1. Przestań oczekiwać, że wszyscy będą się z Tobą zgadzać –  Każdy zasługuję na to by żyć przede wszystkim w zgodzie z samym sobą, skąd pewność że inni są obiektywni?  Nie wiedzą co dokładnie siedzi w Twojej głowie, więc jakim prawem mogą wydawać osąd? Nie staraj się zadowolić innych, im więcej atencji poświęcisz sobie samemu i własnym przekonaniom tym mniej będzie Cię interesowało zdanie innych. Zaufaj własnym przekonaniom, pod warunkiem oczywiście, że działasz w dobrej wierze.
 2. Nie oczekuj że inni będę Cię respektować i darzyć większym szacunkiem niż ten który Ty sam sobie dajesz – Nie domagaj się miłości i szacunku, wystarczy że sam będziesz żywić do siebie takie uczucie, wtedy zmieni się Twoja postawa a inni to zauważą i będą widzieć Ciebie takim jakim Ty sam siebie widzisz. Pokochaj siebie i zostań swoim najlepszym przyjacielem.
 3. Nie oczekuj że wszyscy będą Cię lubić, chociażbyś stawał na głowie i tak wszystkich nie zadowolisz, zawsze znajdzie się ktoś kto albo Cie skrytykuję, albo odezwie się z wielką łaską, nie odwzajemni uśmiechu, nie odpowie na przyjacielską zaczepkę. Nie warto ani przez sekundę się przejmować takimi incydentami, pomyśl że jesteś wartościowy dla innych ludzi, dla swojej rodziny i swoich przyjaciół i otaczaj się ludźmi którzy dobrze Cię traktują i wspierają, Ci ludzie są blisko Ciebie właśnie dlatego że jesteś sobą.
 4. Przestań widzieć ludzi przez pryzmat własnych oczekiwań – pozwól im być sobą i doceniaj ich za to, szanuj ich za to kim są a nie za to kim byś chciał by byli. Każdy jest wyjątkowy na swój sposób i godny poznania. Skup się na tym aby naprawdę poznać tą drugą osobę a wbrew pozorom to wcale nie jest takie proste, wymaga obserwacji, empatii i dzielenia się wzajemnie własnymi doświadczeniami.
 5. Przestań oczekiwać, że każdy domyśli się o czym akurat myślisz – nie każdy od tak ma zdolności telepatyczne, ludzie nie będą wiedzieć o co Ci chodzi dopóki im tego nie zakomunikujesz. Chcesz dostać w pracy podwyżkę, będziesz siedzieć i codziennie o tym rozmyślać – jak myślisz jakie będą rezultaty? Druga opcja pójdziesz do Szefa i powiesz co jest grane, przecież nie masz nic do stracenia, no ewentualnie możesz się nieco zawieść jeśli otrzymasz odmowę, ale chyba lepiej wiedzieć na czym się stoi prawda ?
 6. Nie oczekuj że ktoś się nagle zmieni bo akurat Ty masz takie widzi mi się –  jeśli to ktoś dla Ciebie bliski, a pewne zachowania przyprawiają Cię o negatywne uczucia, w pierwszej kolejności zastanów się czy Ty sam czasem nie zachowujesz się w podobny sposób, kolejny krok to rozmowa, wyłóż karty na stół jeśli relacja jest wartościowa zawsze można osiągnąć kompromis.  Jeśli będziesz próbować zmienić kogoś na siłę, będzie jeszcze gorzej, ale kiedy okażesz wsparcie i zrozumienie, zobaczysz że inaczej postrzegasz drugą osobę a ona sama zechce się zmienić na lepsze.
 7. Nie oczekuj, że zawsze będzie OK – Każdy może mieć  gorszy dzień, nie wmawiaj na siłę, że przecież zawsze musi być w porządku, każdy czasem musi dać upust emocjom, bądź wtedy wsparciem i staraj się zrozumieć drugą osobę, bo to właśnie wszystko co nie jest idealne czyni świat tak wyjątkowym.

Ludzie często więcej oczekują od innych niż od samych siebie, w pierwszej kolejności zajmij się sobą, reszta przyjdzie sama. Otaczaj się ludźmi którzy pomogą Ci wzrastać i będziesz mógł swobodnie wzbijać się coraz wyżej  a nie tymi którzy ciągną Cię w dół niczym kotwica.

Jeśli według Was warto jeszcze o coś wzbogacić wpis, dawajcie znać w komentarzach, a może po prostu nie zgadzacie się z czymś, macie odmienne zdanie – czekam 🙂

More about Natalia

W pewnym momencie swojego życia, doznałam olśnienia i zaczęłam pracować nad sobą, polubiłam zmiany jakie się w nim przejawiają. Nabrałam ogromnego apetytu na życie, stałam się bardziej ciekawa świata, ludzi i tego co nas otacza.

2 odpowiedzi do “7 rzeczy których nie powinieneś wymagać od innych

 1. Sopralogic

  7. Nie oczekuj, że zawsze będzie OK.- Dokładnie tak jak piszesz. Zdarza się słabszy dzień i to mija, ale żeby tak się stało, to trzeba mieć poukładane w głowie i w życiu. Najważniejsze jest nastawienie, bo nawet porażki możesz odbierać jak coś pozytywnego.
  Dobry tekst Mastereleven! Czekam na więcej.

  Odpowiedz

  1. Master Eleven

   Dziękuję za miły komentarz 🙂 Tak sama tego doświadczyłam wielokrotnie, wiele zależy od nas samych i od tego jak podejdziemy do tematu możemy zamknąć się w sobie i mieć wszysyko gdzieś a równie dobrze możemy wziąć się w garść nie dać się temu co negatywne i rosnąć w siłę

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *