Pieniądze – Dobre czy Złe ?

Pieniądze to dość kontrowersyjny temat dla ludzi, często niestety bywa tabu.

Dlaczego?

Wstydzimy się, że mamy ich za mało, lub za dużo.
Boimy się, że inni będą nam ich zawiścić, albo zaczną nas obwiniać za wszystkie zła tego świata, pytając jak możemy szczęśliwie żyć z pieniądzmi mając świadomość, że na świecie mnóstwo ludzi doświadcza ich braku.
Jak to według Was jest…pieniądze są dobre czy złe? Odpowiedzcie sobie szczerze na to pytanie. Pieniądze można  kochać i  szanować, można  również czuć wobec nich nienawiść  i żywić do nich urazę. Są odpowiedzialne za zło, wojny, choroby,
cierpienie…, ale tak samo odpowiedzialne są za dobro, radość i  zdrowie.
Jaka więc jest prawda…?

 

Pieniądze są neutralne, to od nas zależy w jaki sposób będą przepływały przez nasze życie. Są różne grupy ludzi, ludzie biedni, ludzie z klasy średniej, bogaci i Ci ogrooomnie bogaci, nie czas teraz na to żeby się rozdrabniać nad szczegółami, wyjaśnię tylko krótko powód dlaczego tak się dzieję. Wszystko to kwestia przekonań które w sobie mamy, które zostały zasiane w naszych głowach jeszcze za czasów dzieciństwa.
To co Was aktualnie moi drodzy otacza, to właśnie odbicie przekonań które w sobie nosicie. Nie ukrywam, że ja nad swoimi musiałam popracować, ale było warto 🙂
Jakie negatywne przekonania mogą się w nas pojawić?

 • Nie zasługuję na pieniądze
 • Pieniądze są złe
 • Pieniądze nie są dla mnie
 • Pieniądze szczęścia nie dają ( Według mnie, wybaczcie –  „Gówno prawda” )
 • Pieniądze sprowadzają na złą drogę
  ( według mnie pieniądze pokazują właśnie prawdziwą naturę człowieka )
 • Bogaci ludzie to egoiści i w ogóle są okropni
 • Wzbogacić się można jedynie na lewiznie, przekrętach i innych szemranych interesach
  ( nie twierdzę, że ludzie tego nie robią )

Jakie było moje negatywne przekonanie?
Teraz pukam się w głowę jak sobie to przypominam, ale uległam temu co zwykło się mawiać, że pieniądze szczęścia nie dają, bo przecież szczęścia, miłości, radości, czy akceptacji bliskich nie kupisz.
Druga sprawa, ludzie zabijają się dla pieniędzy posuwają się do najgorszych rzeczy, prowadzą wojny, zamiast leczyć ludzi jedynie chwilowo zapobiegają ich śmierci bo paliatyw bardziej się opłaca, to napawa odrazą.

W porządku miłości etc. nie kupisz ( chociaż hmm,  gdyby  ktoś się uparł…, żyjemy w takich czasach że wszystko jest możliwe ), ale załóżmy że są aspekty życia, w których pieniądze nie pomogą, ok zgadzam się, ale jednocześnie uważam,
że pieniądze pełnią tutaj rolę dopełnienia.
Jeśli masz rodzinę – Rodziców, rodzeństwo, a może już założyłaś/eś własną, to marzysz o tym żeby siedzieć przez 12 miesięcy w roku w domu, w swoim mieście, bez żadnych wakacji, weekendowych wyjazdów ? Nie chciałabyś/ chciałabyś naładować swoich akumulatorów, spędzić czasu z bliskimi w jakimś przyjemnym i ładnym otoczeniu i wyrwać się z codzienności, która nie zawsze jest przyjemna?
Kolejna sprawa, co zjesz z większą przyjemnością, tani produkt z najniższej półki ( w moim przypadku czekolada 😀 ) marki  ( tutaj wstaw sobie jakikolwiek market ) czy np czekoladę  Milke?
Życie ma być dla nas przyjemnością, mamy szanować życie,czyli umysł, ciało i duszę. Jak szanować życie, mieszkając byle gdzie, jak szanować umysł, nie dbając odpowiednio o jego rozwój, jak szanować ciało jedząc byle co i jak szanować duszę myśląc byle co i żyjąc z negatywnymi przekonaniami i zamkniętymi oczyma.
Zasługujemy na to żeby po pracy, po osiągniętych sukcesach dać sobie trochę wytchnienia, nagrodzić się za to co udało nam się osiągnąć, mieć czas na to żeby poczuć dumę i radość, cieszyć się że mamy się czym dzielić z naszymi bliskimi.

Pozytywne przekonania

Oczywiście wszelkie przeciwieństwa negatywnych, plus kilka stwierdzeń:

 • Mam szacunek do pieniędzy
 • Czuję się dobrze mając dużo pieniędzy
 • Wiem jak sprawić, by pieniądze swobodnie pojawiały się w moim życiu
 • Mam więcej pieniędzy niż mogę wydać
 • Stać mnie na wszystkie zachcianki materialne
 • Spełniam wszystkie swoje marzenia
 • Dzięki temu, że jestem majętna/ny mogę pomagać potrzebującym

Dla niektórych może to brzmieć banalnie, albo nawet śmiesznie, wierzcie mi lub mnie,ale nie publikowałabym na swojej stronie czegoś w co nie wierzę.
(Tylko nie myślcie że po przeczytaniu kilku prostych zdań o pozytywnych aspektach pieniędzy Wasze życie się naglę odmieni, to nie takie proste, ja osobiście pracowałam nad tym kilka dobrych miesięcy.)
Mając pieniądze możemy spełniać swoje marzenia, podróżować, wybudować dom, zapewnić godne życie sobie i własnej rodzinie, ale przede wszystkim możemy pomagać innym, wspomagać szpitale, domy dziecka, schroniska.
Potrzebujących niestety nie brakuję i tutaj właśnie możemy zmienić swoje przekonanie na temat tego że kasa jest zła. Będziecie w stanie bez pieniędzy wyleczyć człowieka, który potrzebuje dawcy szpiku ?  Osobiście wierzę w tak zwaną medycynę alternatywną, ale nie każdy w nią wierzy, w takim przypadku  więc „darmowa” opcja leczenia odpada.

Podsumowując, chcę Wam przekazać, że pieniądze będą takie jakie chcecie, zobaczycie w nich zło, będą złe, ale pamiętajcie, że one też wtedy nie będą darzyć Was sympatią, co oznacza, że nie będą się Was „trzymać”.
Zobaczycie w nich dobro, będą dobre, jeśli je polubicie to z wzajemnością, tutaj dodam jeszcze, że pieniądze lubią być w obiegu, dlatego warto je mądrze pomnażać, jeśli trzyma się coś na siłę na smyczy to jak się w końcu zerwie to zobaczycie jedynie kurz. I niemniej ważne, im więcej dajecie tym więcej dostajecie, jeśli ofiarowujecie coś w dobrej wierze, to samo do Was wróci, jest tylko jeden warunek intencje muszą być szczere.

Czuję jeszcze niedosyt w związku z powyższym wpisem, dlatego też niebawem możecie spodziewać się kolejnej części, lub aktualizacji 🙂

More about Natalia

W pewnym momencie swojego życia, doznałam olśnienia i zaczęłam pracować nad sobą, polubiłam zmiany jakie się w nim przejawiają. Nabrałam ogromnego apetytu na życie, stałam się bardziej ciekawa świata, ludzi i tego co nas otacza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *