Eliksir – sok z brzozy

Sok z brzozy – Ten cenny płyn  znany był już lata temu przez Polaków, Szkotów, Norwegów, Węgrów oraz Słowaków. Owy sok był symbolem  odnowy, który wspomagał organizm dając nowe pokłady energii na cały nadchodzący rok.

Co zawiera?

Witaminę C, Flawonoidy, taniny, wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez, miedź, witaminy z grupy B,

Aktualnie niestety picie czy w ogóle zastosowanie soku z brzozy nie jest już tak popularne jak kiedyś, ale powoli wraca do łask.

Według wielu dostępnych źródeł poprawia ogólny stan zdrowia, dobrze wpływa na procesy trawienne, a także wypłukuje toksyny w przewodu moczowego zapobiegając m.in kamicy nerkowej. To nie wszystko, sok oczyszcza wątrobę ( myślę, że przyda się tym którzy są na etapie częstego imprezowania)

Pomaga na porost włosów – mój Świętej Pamięci dziadek miał grubsze i gęstsze włosy niż nie jeden 20latek, a to dlatego  że codziennie przeczesywał włosy wodą/sokiem brzozowym, gdy mój tata był jeszcze dzieckiem/nastolatkiem każdej wiosny jeździł z dziadkiem do lasu po zbiór.

Szwedzki Etnolog Gösta Berg uważał, że sok najprawdopodobniej był najskuteczniejszym lekiem na szkorbut, wywoływany przez niedobory witaminy C.

Jak pozyskać sok z brzozy – najlepiej samemu wczesną wiosną wybrać drzewo nim wypuści liście. Drzewo powinno mieć minimum 10 lat, ale skąd mamy wiedzieć ile lat ma drzewo ? Można obliczyć obwód pnia ( w cm) a następnie pomnożyć przez 0,4 ( średni przyrost na rok ), wtedy otrzymamy przypuszczalny wiek w latach

Wiek = obwód (cm) x 0,4

Ponadto najlepiej jeśli drzewo rośnie w miejscu wolnym od zanieczyszczeń,sok najlepiej zebrać z wysokości (+/- 0,5 m ), zbierany z takiej wysokości jest bardziej mętny i korzystniejszy dla naszego zdrowia niż ten z wysokości 2 m lub gałęzi. Następnie należy wywiercić kilkucentymetrowy otwór, w który najlepiej włożyć plastikową rurkę a na ziemi postawić 2- 3 litrowe naczynie i zostawić na jedną dobę. Nie ma ryzyka wyczerpania drzewa, ponieważ odda nam tyle soku ile już dla siebie nie potrzebuje 🙂

Po wszystkim, najlepiej zabić wywiercony otwór drewnianym kołkiem, wyczytałam też że można posmarować miejsce specjalną pastą ogrodniczą do leczenia ran drzew.

Sok z brzozy należy stosować dokładnie taki jaki jest bez gotowanie i innych ceregieli, minus jest jeden, można go przechowywać max 4 dni w lodówce.

Jeśli preferujecie zakup, bądźcie czujni, aby nie pomylić go z sokiem pasteryzowanym,( który pozbawiony jest wielu cennych wartości), lub ze zwykłym sokiem,który jest wyciągiem z liści.

Sok możecie stosować jako okłady czy wcierki i jako napój.

More about Natalia

W pewnym momencie swojego życia, doznałam olśnienia i zaczęłam pracować nad sobą, polubiłam zmiany jakie się w nim przejawiają. Nabrałam ogromnego apetytu na życie, stałam się bardziej ciekawa świata, ludzi i tego co nas otacza.

5 odpowiedzi do “Eliksir – sok z brzozy

 1. Michał W.

  Ciekawa sprawa, jeszcze nie słyszałem o pozytywnym wpływie soku z brzozy na włosy. Poszukam niepasteryzowanej wersji w markecie, jego skład wygląda bardzo interesująco.

  Odpowiedz

  1. Natalia

   Zdecydowanie, sama czekam na kolejną wiosnę bo niestety w tą się „zgapiłam” i nie zaciągnęłam taty do lasu ( jakkolwiek to brzmi hehe) a przypominając sobie włosy mojego dziadka, mogę polecić z czystym sumieniem ! 🙂

   Odpowiedz

 2. Monika Dudzik

  Nie próbowałam, choć słyszałam o wielu jego cennych właściwościach. Kusi mnie jednak bardzo:)

  Odpowiedz

  1. Natalia

   Monika w takim razie nie masz innego wyjścia, musisz się zaopatrzyć i wypróbować żeby się przekonać na własnej „skórze”, tudzież włosach ;p 🙂

   Odpowiedz

 3. balkanyrudej

  Nigdy soku z brzozy nie piłam, ale słyszałam o jego prozdrowotnej mocy 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *